Yalın Üretim

Yalın üretim, müşteri ihtiyaçlarını hızlı ve başarılı bir şekilde karşılamayı amaçlayan bir sistemdir. Bu sisteme göre; ürüne katma değer yaratan ve
yaratmayan değerlerin bulunmasıyla israflar önlenebilir. Yalın bir üretim sisteminin hedefi, üretime gerek duyulan miktarda ve zamanda kusursuz
ve israfsız ürünü üretmektir.

leantools

Yalın Üretim Araçları

Toyota Üretim Sistemi ile başlayan, süreçlerdeki katma değersiz faaliyetlerin (israflar) uzaklaştırılmasına odaklanan Yalın Üretim felsefesi, şirketlerin kalite, maliyet ve teslimat süreçlerinde rekabetçi bir yaklaşım sağlayan en önemli araçlardan biridir.

5S İş Yeri Organizasyonu

Yalın üretim uygulamalarının temel aracı olan ve işyerinin organizasyonunu kapsayan 5S’in amacı; çalışanların günlük alışkanlıklarında değişim yaratarak, işletme körlüğünü önleyerek, işyerindeki malzeme ve bilgi akışının hızlı, doğru ve güvenli olmasını sağlamaktır.

7+1 İsraf Yönetimi

Süreçlerde “Değer” kavramının müşteriye göre tanımlanması çok önemlidir. Müşterinin istediği yönde değişim sağlamayan tüm faaliyetler “İsraf” olarak tanımlanır.

Problem Çözme Teknikleri

Problemler iş hayatında zamanımızı en çok alan unsurlardır. Problemleri anlamak ve verilerle tanımlamak, boyutunu belirlemek, kök nedenlerini analiz etmek ve çözüm aksiyonlarını planlamak, aksiyonları gerçekleştirmek ve problemi tekrar yaşamamak için kullanılan sistematik bir yaklaşım olan A3 Problem Çözme Tekniğini öğrenmek ve sahada uygulamak önemlidir.

Kaizen-Logo-1024x576

Kaizen

Japonca bir sözcük olan Kaizen, Kai değişim Zen ise daha iyi anlamlarına gelen “Sürekli İyileştirme” kültürünün önemli bir parçasıdır. Kaizen, ufak da olsa problem çözümü iyileştirmelerin sürekli ve sistematik yapılması ve alışkanlık haline getirilmesi yöntemidir.

SMED

Firmaların faaliyetleri sırasında en çok zaman kaybettiren unsurların başında bir kalıbın, modelin veya tipin değişimi ya da ayarlanması gelir. SMED’in açılımı Single Minute Exchange of Die, yani Tekli Zamanlarda Kalıp Değişimidir.

Değer Akış Haritalama (VSM)

Yalın üretim uygulamalarının temel amacı olan malzeme ve bilgi akışını görsel bir şekilde sunan ve israfları yok etmek için operasyonların tamamı ile ilgilenen VSM, Yalın dönüşüm için önemli bir yere sahiptir.

Çekme Sistemi (KANBAN)

Yalın üretimin temel prensipleri arasında yer alan “Tam zamanında üretimin (JIT)” en önemli uygulamalarından biri olan Çekme Sistemi – Kanban, her operasyon kendisinden sonra gelen operasyonun ihtiyacı doğrultusunda üretim yapmasına, kontrolsüz ara stok oluşmamasına, stok maliyetlerinin engellenmesine ve değişen müşteri taleplerine ayak uydurulmasına destek vermektedir.

Operasyonel Mükemmellik için

Opex Partneri ile Tanışın!

Hemen Teklif Alın!